Dobré ráno, je čtvrtek 18.10.2018, 6:40. Dnes má svátek Lukáš, zítra Michaela.

FINANČNÍ GRAMOTNOST PRAKTICKY – ŠVÝCARSKO 2014

2014-09-14 15:24:38 | Libor Mandovec ©

Záměrem projektu bylo navázat na dlouhodobou spolupráci partnerských škol (ZŠ Kovářov - ČR, Schule Seftigen - Švýcarsko) a doplnit tradiční výměnný pobyt o konkrétní činnosti, které by žáci během této volnočasové aktivity realizovali. V rámci několikadenní návštěvy švýcarského Seftigenu bylo úkolem dětí, které se na návštěvu přihlásily, zjišťovat a analyzovat informace z oblasti finanční gramotnosti.

Na pobyt se žáci připravovali již předem – hledali různé informace a podklady a psali představení vlastní osoby v angličtině. Informace žáci sbírali různými způsoby. Většinu zjišťovali v hostitelských rodinách formou rozhovoru a doplňováním informací do dotazníku. Další údaje získávali přímo v terénu při nákupech a při absolvování hostitelského programu (výlety, partnerská škola apod.). Úkolem žáků bylo vyplnit celkem pět pracovních listů, a to na témata: Měna a měnový kurz, Ceny, Nakupování a placení, Osobní a rodinný rozpočet, Školní výdaje.

Žáci sami tak mimo jiné zjistili, že kurz švýcarského franku činí v současnosti téměř 23 korun, že v přepočtu na naši měnu je ve Švýcarsku stejné zboží o hodně dražší, ovšem za průměrnou mzdu si Švýcaři nakoupí tohoto zboží mnohem více než v Česku, dále že výše DPH je na potraviny 2,5 % a na oblečení 8 %, že švýcarské domácnosti vydávají více za bydlení a spoření nebo že náklady na školu jsou vyšší ve Švýcarsku zvláště pokud jde výlety a další mimoškolní akce.
Všechny cíle projektu byly splněny:
Partnerská návštěva umožnila dětem příležitost k praktickému osvojení finančních kompetencí. Zájezdu se zúčastnilo celkem 34 žáků, což je v historii partnerských pobytů rekordní počet. Žáci se naučili finančním dovednostem potřebným při návštěvě jiného státu – zjistit si měnový kurz, opatřit si cizí měnu, přepočítat si cenu při nákupech, porovnat náklady v cizí zemi s náklady u nás…
Dále si žáci procvičili a v praxi upevnili své jazykové a multikulturní dovednosti a návyky – mezi žáky hostitelských rodin byli také děti z jiných zemí (Brazílie, Somálsko, Turecko) či kultur (islám) přihlášených dětí.
V rámci projektu byly vytvořeny pracovní listy, které mohou být po drobných úpravách univerzálně použity při jakýchkoli mezinárodních návštěvách žáků - ty jsou samozřejmě k dispozici všem případným zájemcům.
Grant byl realizován na základě dlouhodobé spolupráce obou partnerských škol, která bude pokračovat i nadále. V září obdrželi na oplátku zástupci seftigenské školy pozvání do Kovářova. Plánovaná návštěva se uskuteční na přelomu května a června a bude zcela jistě další zajímavou a smysluplnou mimoškolní aktivitou.

PRACOVNÍ LISTY

Autor: Libor Mandovec ©