Dobrý večer, je úterý 18.12.2018, 21:17. Dnes má svátek Miloslav, zítra Ester.

VÍTEJTE V NAŠEM REGIONU

2016-09-27 11:01:17 | ZŠ Kovářov ©

Po vydařené návštěvě v rámci projektu Jak to chodí u sousedů, díky němuž kovářovští žáci poznali Bad Zell a mohli srovnat školní a mimoškolní život žáků obou zemí, se v roce 2016 uskutečnil projekt Vítejte v našem regionu, tentokrát v Kovářově. Ten byl opět finančně podpořen Jihočeským krajem v rámci Dotačního programu Podpora práce s dětmi a mládeží.

V rámci partnerské návštěvy žáků z rakouské školy Neue Mittelschule (dříve Haptschule) Bad Zell Horní Rakousko byl realizován výchovně vzdělávací program zaměřený na prezentaci kovářovského regionu a jeho přírodního a kulturního bohatství. Během dvoudenního pobytu rakouských žáků se kovářovské děti stali průvodci svých přeshraničních vrstevníků a představili jim svůj region prostřednictvím přichystaných aktivit. Návštěvy Kovářova, která proběhla ve dnech 9. a 10. června, se zúčastnilo celkem 20 rakouských žáků a dva učitelé, z české strany se do projektu se zapojilo celkem 21 žáků.

Díky projektu byla prohloubena vzájemná spolupráce mezi oběma partnerskými školami, kterou zahájily díky Fondu malých projektů Jižní Čechy/Dolní Rakousko/Horní Rakousko již v roce 2009. Děti dostaly na základě projektu příležitost strávit společně čas a komunikovat v cizím jazyce (angličtina a němčina) při poznávání jednoho z regionů jihočeského kraje. Naplněny byly tak dílčí cíle jako zdokonalení kompetencí žáků v oblasti cizích jazyků a zvýšení motivace žáků pro jejich výuku, dále odstraňování kulturních bariér mezi žáky a rozvoj přátelství a evropanství.

Před samotnou návštěvou vytvořili čeští žáci vícejazyčné turistické mapy regionu, které společně v rámci návštěvy také prakticky využívali. Na mapách vyznačili a popsali zajímavá místa - turisticky atraktivní kulturní a přírodní památky a také místa, které jsou pro ně významná (škola, bydliště apod.). Pro své rakouské kamarády si dále připravili a provedli hravou a praktickou prezentaci významných míst obce Kovářov v angličtině. Nechyběla ani soutěž, díky níž zjišťovali žáci své znalosti partnerské země. Celý plánovaný program na poznávání regionu (cizojazyčné obrazové mapy, 1 hra a 1 soutěž) byl realizován v celém rozsahu. Žáci si díky projektu osvojili dovednost zpracovat informační dokumenty pro cizojazyčné kamarády a prezentovat je.

Program prvního dne byl zahájen prohlídkou kovářovské školy, kterou vedli sami žáci. Po obědě všichni absolvovali plavbu parníkem po Orlické přehradě, přičemž konečnou zastávkou byl královský hrad Zvíkov, který si žáci prohlédli zvenku i zevnitř. Po večeři následovala pěší prohlídka Kovářova. Kovářovští žáci na sebe opět vzali roli průvodců a rakouské návštěvě představili v angličtině nejvýznamnější místa své obce. Večerní program se nesl v duchu sportu a zábavy. Hrál se fotbal, ping pong, florbal, přehazovaná a před večerkou zbylo dost času i na živou konverzaci při opékání buřtů. Nemenším zážitkem bylo pro mnohé samotné spaní ve škole. Druhý den ráno vyrazili všichni autobusem do Tábora na prohlídku města, muzea a táborského podzemí. Odpoledne žáci stihli ještě návštěvu Zážitkového parku Zeměráj. Kromě interaktivní prohlídky slovanské vesničky si prošli stezku naboso a zahráli si společně zajímavou sportovní novinku – fotbalgolf.

Grant byl realizován na základě dlouhodobé spolupráce obou partnerských škol, která bude pokračovat i nadále. Ještě v rámci návštěvy byla předběžně dohodnuta další spolupráce v následujícím školním roce. Veřejnost byla informována o projektu prostřednictvím tiskových zpráv například v obecním zpravodaji. Informace o projektu jsou také vystaveny těchto na webových stránkách. Všechny podstatné dokumenty byly opatřeny logem Jihočeského kraje.