Dobré ráno, je středa 12.12.2018, 8:14. Dnes má svátek Simona, zítra Lucie.

ZKVALITNĚNÍ ČINNOSTI PĚVECKÉHO SBORU

2016-11-21 11:04:05 | ZŠ Kovářov ©

Cílem tohoto projektu bylo zkvalitnit práci v Pěveckém sboru ZŠ Kovářov, který má na naší škole již dlouholetou tradici. Díky realizaci tohoto projektu, která umožnila nákup nového hudebního nástroje, se ve školním roce 2016/2017 pro vedoucí pěveckého sboru podstatně zjednodušila a zlepšila práce s dětským hlasem. Projekt byl finančně podpořen Jihočeským krajem v rámci Dotačního programu Podpora práce s dětmi a mládeží.

Pro nácvik byly připraveny doprovody k šesti písním, pět z nich potom zaznělo na prvním veřejném vystoupení v tomto školním roce. Při hodinách se tak vedoucí pěveckého sboru mohla plně věnovat pěveckým činnostem. Žáky nové doprovody k písním zaujaly a zpívání s nimi se pro ně stalo zajímavější. Do kroužku se v tomto školním roce přihlásil rekordní počet 23 žáků.

V průběhu jarních měsíců roku 2016 se vedoucí pěveckého sboru seznámila s různými typy klávesových nástrojů na trhu a jejich možnostmi. Po konzultaci s odborníkem vybrala nástroj vhodný pro sborové účely. Jedná se o klávesy ROLAND BK-5. Jejich hlavní předností je velký výběr předem připravených doprovodů s možnostmi dalších variací a širokou škálou jednotlivých hudebních nástrojů. Vytvořené doprovody lze jednoduše nahrát na USB disk, takže např. při nácviku písní není nutné mít u sebe samotné klávesy, stačí PC s reproduktory. Zkušebna pěveckého sboru disponuje interaktivní tabulí, doprovody je tedy možné pouštět i přes ni. Možnost přehrání doprovodů přes USB disk je výhodou také pro některá (zejména venkovní) veřejná vystoupení.

První doprovody byly vytvořeny pro písně: Což se mně, má milá (česká lidová), Studánka (J. Pavlica, V. Provazníková), Listopad, listopad (česká lidová), Stromy (Z. Svěrák, J. Uhlíř), Už Martin na bílém koni, Singing All Together (anglický kánon). Prvních pět bylo speciálně připraveno pro tradiční veřejné vystoupení sboru v rámci akce Martinský večer 11. 11. 2016. Při jeho realizaci se ukázalo, jakou výhodou je nástroj, na kterém lze vytvořené hudební aranžmá vytvořit a spouštět. Večer totiž začalo pršet a tradiční živé hraní by bylo jen s obtížemi realizovatelné. Takto jsme využili nahrávky na USB disku a jednotlivé písně mohly být spouštěny jediným tlačítkem.

Podobnou formou bude nástroj využíván i nadále. V případě potřeby může být podobně využit i pro další zájmové útvary ZŠ Kovářov, jako je např. dramatický kroužek či folklorní soubor.

Informace o projektu jsou vystaveny na webových stránkách školy. Všechny podstatné dokumenty byly opatřeny také logem Jihočeského kraje. Veřejnost byla informována o projektu prostřednictvím tiskových zpráv v obecním zpravodaji a v aktualitách na webu.