Dobré dopoledne, je středa 12.12.2018, 9:23. Dnes má svátek Simona, zítra Lucie.

TRADIČNÍ POVÍDÁNÍ O DOŽÍNKÁCH

2018-09-14 10:41:59 | manželé Milan a Pavla Škochovi ©

Národopisný soubor Kovářovánek zahájil v novém školním roce na základní škole v Kovářově činnost tradiční akcí a to „Povídáním o dožínkách“, při které si děti s vedoucí souboru Pavlou Škochovou připomněly a prohloubily znalosti o lidovém obyčeji dožínkách ve čtvrtek 13. září 2018.

Foto: Milan Škoch ©

Nejprve se seznamovaly s obrazovými materiály s tématikou žní od setí obilí, přes sklizeň typickými nástroji srpem nebo kosou, stavění panáků, odvoz žebřiňáky z polí až po slavnost ukončení - dožínky. Po vyprávění o historii se všichni vydali na půdu školy, aby zde hledali uschované předměty a symboly, které souvisely s daným tématem. Netrvalo dlouho a jak chlapci, tak děvčata přinesli slaměné korpusy věnců, cep na mlácení obilí a také velký dožínkový věnec ozdobený papírovými květy.

Ve třídě se pak všechny děti zapojily do zdobení vlastních dožínkových věnců, které pod jejich šikovnýma rukama přímo „rozkvetly“ pestrými barvami léta od žluté přes červenou, oranžovou, chrpově modrou i bílou. Hezkými výrobky vytvořenými společnými nápady a silami si ozdobily stěny své třídy. Závěr první zkoušky si ještě děti zpestřily hrou Na lišky, při které se dobře bavili nejen soutěžící, ale i přihlížejí.

Autor: manželé Milan a Pavla Škochovi ©