Příjemnou noc, je pátek 14.12.2018, 0:47. Dnes má svátek Lýdie, zítra Radana.

BARBORKY OPĚT V NAŠÍ ŠKOLE

2018-12-06 16:44:00 | manželé Milan a Pavla Škochovi ©

Barborky opět po roce navštívily kovářovskou školu, a to v úterý 4. prosince 2018 - právě na tento den připadá svátek svaté Barbory. Tři děvčata tradičně oblečená do bílého roucha, s obličejem zahaleným závojem a věnečkem na hlavě, navštívila jednotlivé třídy prvního stupně a zastavila se i ve školní jídelně u kuchařek.

Foto: Milan Škoch ©

Barborky svůj příchod vždy ohlásily zaboucháním proutků na dveře, pozdravily, obhlédly děti sedící v lavicích a poté odříkávaly: „My tři Barborky jsme, z daleké krajiny jdeme a dárky vám neseme. Neseme, neseme velice to krásné, kdo se modlit bude, tomu je dáme a kdo ne, tomu hodně nalupáme. Modli se. Modli se.“

Dětem, které tak učinily, předaly sladkost a také nabádaly přítomné ke zbožnosti a poslušnosti. Před odchodem všechny upozornily: „My budeme sedět za komínem a poslouchat, jak jste hodné a poslušné. Nebudete-li hodné a poslušné, přijdeme za rok zas a nalupáme vám!“ Obchůzka tak i letos dětem připomněla lidový obyčej, který neodmyslitelně patří k adventnímu období.

Akci uspořádala společnost Kovářovskétradice.cz manželů Milana a Pavly Škochových ve spolupráci s národopisným souborem Kovářovánek a základní školou.

Fotogalerie: BARBORKY

Autor: manželé Milan a Pavla Škochovi ©