Dobré ráno, je středa 26.6.2019, 8:20. Dnes má svátek Adriana, zítra Ladislav.

OBCHŮZKA LUCEK

2018-12-14 14:09:39 | manželé Milan a Pavla Škochovi ©

Adventní období je bohaté na lidové tradice a tak se i letos uskutečnila v kovářovské škole Obchůzka Lucek, a to ve čtvrtek 13. prosince 2018, kdy právě na tento den připadá svátek sv. Lucie.

Foto: Milan Škoch ©

Akci opět uspořádala společnost Kovářovskétradice.cz ve spolupráci s dětmi z národopisného souboru Kovářovánek.

Tři děvčata zahalená do bílého hávu, se škraboškami na obličeji a metlami v rukou provázela po škole malá hospodyně, která po příchodu do třídy všechny pozdravila a krátce uvedla, proč je udržována tato lidová obchůzka. Lucky dle tradice beze slova vstoupily do místnosti, prošmejdily každý kout, a jakmile našly nějaký nepořádek, pohrozily nezbedníkům metlou či je přetáhly přes záda.

Bílá barva symbolizuje panenskou čistotu sv. Lucie, která svůj život zasvětila křesťanské víře a Bohu, za což byla i krutě potrestána. Stala se patronkou švadlen, krejčích, kočích i dalších řemesel. Na obrazech bývá tato světice zobrazována s dýkou v hrdle.

Na svátek svaté Lucie se podle zvyku nesmělo příst ani drát peří. Kde se tak stalo a Lucky to zjistily, hospodyni vzaly kužel s namotanou přízí a také všechno peří rozfoukaly po světnici. V tento den si „Lucky“ mnohdy troufly i na mužské, které natřely kolomazí, případně hořčicí, pěkně zasypaly moukou, lechtaly, pošťuchovaly, zkrátka činily různá příkoří … ale toto mohly dělat pouze do půlnoci.

Fotogalerie: OBCHŮZKA LUCEK

Autor: manželé Milan a Pavla Škochovi ©