Příjemnou noc, je středa 21.8.2019, 0:58. Dnes má svátek Johana, zítra Bohuslav.

KOVÁŘOVÁNEK REPREZENTOVAL NA FESTIVALU

2019-05-13 09:44:12 | manželé Milan a Pavla Škochovi ©

Ve dnech 9. až 10. května proběhlo v Milevsku 23. Setkání dětských jihočeských folklorních souborů, které pořádá za podpory Jihočeského kraje Jihočeské folklorní sdružení ve spolupráci s NÚLK ve Strážnici, Kovářovskétradice.cz a Domem kultury Milevsko.

Foto: Milan Škoch ©

První den Festivalu Jihočeského folklorního sdružení Milevsko 2019 / 23. Setkání dětských jihočeských folklorních souborů úspěšně zahájila ve čtvrtek 9. května společnost Kovářovskétradice.cz dvěma dětskými hudebními a pěveckými vystoupeními v domech s pečovatelskou službou v městě Milevsku a to v DPS Libušina a DPS 5. května. Národopisný soubor Kovářovánek předvedl své programy v obou zařízeních, kde diváci se zájmem shlédli výkony mladých tanečnic a tanečníků. Děti uvedly nejen folklorní pořad s názvem „Táto, mámo, v komoře je myš“, ale zatančili i na písničku Václava Neckáře „Doktor Dam Di Dam“.
Druhý den proběhly v Domě kultury v Milevsku hlavní programy Kulturní akce přeshraničního projektu Lidová kultura - Volkskultur AT-CZ. Cílem projektu je rozvíjení spolupráce v oblasti lidových tradic mezi zapojenými institucemi i organizacemi, a tak se na jevišti Domu kultury představily soubory nejen z jižních Čech, ale také host z Kraje Vysočina a zástupce rakouských partnerů.
To nejlepší ze svých programů uvedl Kovářovánek z Kovářova / Javoráček z Lomnice nad Lužnicí / Kamínek ze Žďáru nad Sázavou-Kraj Vysočina / Doudlebánek z Doudleb / Bárováček z Českých Budějovic / Bystřina ze Zlivi / Malý Furiant z Českých Budějovic. Rakouskou stranu a organizaci Volkskultur Niederösterreich zastupoval Andreas Teufl, který velice kladně hodnotil vysokou úroveň a krojovou pestrost vystupujících. Zdůraznil potřebnost spolupráce a svou návštěvu v Milevsku označil jako inspirativní pro další rozvoj vzájemných vztahů.
V průběhu dne probíhaly též řemeslné dílny, a tak zájemci o kreativní tvorbu mohli zdobit perníčky, vyrábět z papíru, sledovat ukázky drátování či práci se sklem. Nechyběla nabídka zajímavých propagačních materiálů Jihočeského folklorního sdružení.
Pro děti byla připravena i taneční dílna, kdy vedoucí jednotlivých souborů vedli výuku lidových tanců, do které se zapojily všechny folklorní kolektivy. Vedoucí také na společném semináři rozebírali jednotlivá vystoupení s odbornou porotou, kterou na akci delegoval Národní ústav lidové kultury ve Strážnici.
Poslední den Festivalu 2019 / 23. Setkání dětských jihočeských folklorních souborů úspěšně ukončil kulturní program společnosti Kovářovskétradice.cz ve středu 15. května 2019. V Klubu důchodců v Milevsku se divákům od 13 hodin představil Národopisný soubor Kovářovánek s pořadem „Táti, mámo, v komoře je myš“. V úvodu zazpívala děvčata několik písní a pak se celý soubor předvedl dětskými hrami propojenými s veselými písničkami i škádlivými dialogy. Následoval výstup chlapců s dřevěnými koníky na známou skladbu Já mám koně, vraný koně a pak na diváky čekala ještě básnička Polámal se mraveneček v podání všech dětí, která byla doplněna i taneční choreografií s rekvizitami na píseň Václava Neckáře Doktor Dam di Dam. Potlesk, následné poděkování a pozvání na příští rok značilo, že se program Kovářovánku opět líbil.

Autor: manželé Milan a Pavla Škochovi ©