Dobré odpoledne, je neděle 21.7.2019, 14:59. Dnes má svátek Vítězslav, zítra Magdaléna.

BÁJEČNÝ ŠKOLNÍ VÝLET 4. a 5. TŘÍDY

2019-06-25 14:41:21 | Veronika Pšeničná ©

Na čtvrteční den 20. 6. jsme se všichni moc těšili. Neboť známky už jsme měli všichni rozhodnuté, takže jsme si v klidu, bez nervů mohli užívat náš školní výlet. Náš cíl byl nedaleký, Týn nad Vltavou. Zde jsme začali náš den v Přírodovědeckém muzeu Semenec. Paní průvodkyně si pro nás připravily dva zážitkové programy – Lesní domov a Stezka pravěkého člověka.

Lesní domov je strategická hra o životě člověka v přírodě a jeho schopnosti hospodárně využívat její zdroje. Žáci se proměnili v pravěkou tlupu, která se skládala ze sběračů (naše dívky) a lovců (naši chlapci) a snažili se "přežít" alespoň jeden rok v divočině. Úkolem sběračů bylo sbírat potřebné plody, byliny. Úkolem lovců spočívalo zabezpečit dostatek masa pro tlupu během čtyř ročních období.

Stezka pravěkého člověka je dobrodružná výprava do daleké minulosti. Program byl zaměřený na praktické dovednosti, které musel zvládnout člověk v počátcích svého vývoje (organizace tlupy - šaman, náčelník, rozdělávání ohně, sběr bylin, výroba nástroje a amuletu, znalost stopování) Naši žáci si hráli na pravěkou tlupu a zkoušeli si, co všechno pračlověk musel umět, aby dokázal v přírodě přežít.

Oba programy jsme si moc užili, opekli buřtíky, koupili suvenýry a mohli jsme se vydat na další část našeho výletu, což byla plavba lodí. Plavili jsme se až k soutoku Vltavy s Lužnicí. Cestou jsme zdravili okolní rybáře, vodáky či kolemjdoucí. Bylo to moc fajn, i když jedna skupina zažila po cestě malé nervy, když loď najednou na řece zastavila a chvíli trvalo, než se zase motor spustil.

Poslední část našeho programu sklidil asi největší nadšení. To nás čekala tamní plovárna s krásným bazénem a čtyřmi tobogány. Zde jsme se všichni dosyta vyčvachtali a zaskotačili na tobogánech. Domů jsme dorazili plni zážitků až kolem sedmé hodiny.

Autor: Veronika Pšeničná ©