Dobrý večer, je neděle 20.9.2020, 20:08. Dnes má svátek Matouš, zítra Darina.
Detail

JIŽ 18. ROČNÍK OBCHŮZKY S MEDVĚDEM

2020-02-13 07:48:58 | manželé Milan a Pavla Škochovi ©

Ve středu 12. února 2020 proběhla v Kovářově již osmnáctým rokem Obchůzka s medvědem, kterou tradičně uspořádala společnost Kovářovskétradice.cz ve spolupráci s národopisným souborem Kovářovánek.

Foto

Foto: Milan Škoch ©

Hlavní maskou byl jako vždy velký medvěd, jehož doprovázely další masopustní maškary, které pomocí tamburín čí bubínků dávaly řádně o sobě při obchůzce vědět.

Veselý průvod navštívil několik stavení, zavítal i do jednoho z kovářovských obchodů a nechyběla ani zastávka ve školních družinách či mateřské škole, kam maškary každoročně chodí potěšit nejmenší děti. Při každém zastavení dovádivé masky zazpívaly veselou písničku, zatančily masopustní kolečko, a kdo si pohladil huňáče, obdržel kapesní kalendářík s jeho podobenkou.

Závěr masopustního zvyku patřil dle tradice poražení medvěda velkou palicí, po kterém následovalo ochutnávání pravých domácích masopustních koblih.

Obchůzka s medvědem:

Uvedený masopustní zvyk v jeho tradiční podobě „obchůzky po staveních“ pěstuje v dětech vztah k místu svého bydliště a školní docházky. Děti se učí ve volných chvílích, ale také v rámci hodin prvouky či dalších předmětů lásce k lidovým obyčejům a vzájemné spolupráci, nejen mezi s sebou, ale také s rodiči, předškoláky a veřejností. Naplňují tak jeden z okruhů schváleného školního vzdělávacího programu základní školy v Kovářově a to rozvoj folklorních tradic regionu.Autor: manželé Milan a Pavla Škochovi ©
Kontakty
Obec


Základní škola Kovářov
okres Písek
příspěvková organizace
Kovářov 80
398 55
Ředitel školy: Mgr. Libor Mandovec

tel. ZŠ: 382 594 118
tel. ŠJ: 382 594 215
e-mail: zs.kovarov@volny.cz

Id schránky: 6s7mnrg

identifikátor: 650 039 611
IČ: 70 98 62 74
zřizovatel: Obec Kovářov

Bakaláři

Bakaláři
Program pro školní administrativu

Testování ALF

Testování
Program pro online testování žáků

Nenech to být

Nenech to být
Upozornění na šikanu

Foto
Nahrajte si Flash Player, pokud chcete vidět více.
Další fotogalerie..
Certifikáty
www.zskovarov.cz
© Základní škola Kovářov
Právní doložka
Editace