Dobré dopoledne, je neděle 27.9.2020, 11:26. Dnes má svátek Václav, zítra Michal.

INFORMACE PRO RODIČE - REŽIM UZAVŘENÍ ŠKOLY PRO ŽÁKY

2020-03-12 14:49:42 | ZŠ Kovářov ©

Informace pro rodiče:
- uzavřena škola, školní družina a zrušeny veškeré zájmové a volnočasové aktivity organizované školou (včetně plavání)
- po dobu trvání opatření jsou žákům automaticky odhlášeny obědy, školní jídelna bude vařit pouze pro cizí strávníky
- pro žáky budou vyučující připravovat studijní materiály, které jim budou zasílány či zpřístupňovány prostřednictvím systému Bakaláři
- provozní doba kanceláře: pracovní dny pondělí - pátek 7:00 - 9:00
- v případě potřeby Žádost o ošetřovné při péči o dítě je formulář k dispozici na webu školy, případně v kanceláři.

Žádáme Vás, abyste sledovali systém Bakaláři a web školy, budeme se snažit co nejrychleji informovat o nových skutečnostech.

Karanténa a ošetřovné: Informace pro rodiče a školská (obdobná) zařízení:

V souvislosti s rozhodnutím vlády o uzavření základních, středních i vysokých škol informuje ČSSZ o nároku na ošetřovné, které mohou rodiče dětí čerpat, pokud v důsledku tohoto rozhodnutí zůstanou doma s dítětem mladším 10 let.
Jaké jsou podmínky vzniku nároku na ošetřovné?
Rodič (jiný pečující) musí být jako zaměstnanec účasten nemocenského pojištění.
Dítě, které nemůže navštěvovat toto zařízení je mladší 10 let.
Bude-li o dítě pečovat někdo jiný než jeho rodič (např. babička), je podmínkou nároku, že s dítětem žije
ve společné domácnosti.
Jak dlouho lze ošetřovné čerpat?
Maximálně lze ošetřovné čerpat 9 dní. Výjimkou jsou případy, kdy je rodič samoživitel. Ten může čerpat ošetřovné až 16 dní.
Rodiče či jiné oprávněné osoby se přitom mohou v průběhu 9 dní (resp. 16 dní) jednou v ošetřování vystřídat.
Co dále po dočerpání ošetřovného?
Při péči o dítě z důvodu popsaného uzavření školského zařízení i po uplynutí prvních 9 (resp. 16) kalendářních dnů sice již ošetřovné nenáleží, jde však i nadále o omluvenou nepřítomnost v práci.
Jaká je výše ošetřovného?
Výše ošetřovného od prvního kalendářního dne činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.
Orientační výši dávky spočítá příslušná kalkulačka MPSV.
Jak se uplatní nárok na ošetřovné?
Nárok na ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření dětského výchovného zařízení uplatňuje zaměstnanec tiskopisem Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy), který mu vydá ve 2 vyhotoveních výchovné zařízení (škola), které dítě navštěvuje.
Druhé vyhotovení tiskopisu je pro případ, že se rodiče při péči střídají; jinak postačuje jedno vyhotovení.
Zaměstnanec doplní část B tiskopisu a předá ho neprodleně svému zaměstnavateli, který pak podklady pro výplatu dávky předá dále příslušné OSSZ.
Dávku vyplácí OSSZ (příslušná podle sídla zaměstnavatele či jeho účtárny), a to nejpozději do 1 měsíce následujícího po dni, v němž jí byly doručeny řádně vyplněné podklady.

Tiskopis je k dispozici na okresních správách sociálního zabezpečení. Lze ho rovněž vytisknout z webu ČSSZ.
Tiskopis ke stažení:
• Interaktivní tiskopis Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy) lze vyplnit na ePortálu ČSSZ.
• Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy) k ručnímu vyplnění - VIZ NÍŽE.

Vznikne nárok rovněž osobě samostatně výdělečně činné?
U osoby samostatně výdělečně činné nárok na ošetřovné nevzniká, ani pokud je dobrovolně přihlášena k nemocenskému pojištění.
Jak se postupuje v případě, že je z důvodu karantény třeba doma pečovat o více dětí?
V tomto případě lze čerpat ošetřovné pouze prvních 9 dnů (nezáleží přitom, na které z dětí bude žádost o ošetřovné vystavena). Po devíti dnech stále trvá překážka v práci, ale ošetřovné již nenáleží.

INFORMACE - OŠETŘOVNÉ ČSSZ

FORMULÁŘ K RUČNÍMU VYPLNĚNÍ - ŽÁDOST O OŠETŘOVNÉ