Příjemnou noc, je pátek 7.8.2020, 3:13. Dnes má svátek Soběslav, zítra Roman.

KORONAVIRUS A JÁ

2020-06-03 12:50:36 | ZŠ Kovářov ©

To, jak žáci 2. stupně prožívali (a stále ještě prožívají) období uzavření školy a šíření celosvětové pandemie koronaviru, jsme zjišťovali v občanské výchově. Všichni druhostupňoví žáci mohli využít formu volného vyjádření přes Google učebnu a většina z nich byla velmi upřímná a otevřená. Nahlédnout do světa teenagerů necháváme prostřednictvím průřezového výběru z odpovědí:

KORONAVIRUS A JÁ

1. Jak jsi prožíval/a (třeba se to i měnilo) to, že nemůžeš chodit jako obvykle do školy?
• Z jedné strany jsem ráda, že nechodím do školy, ale z druhé strany pro mě bylo nebo ještě někdy je těžké se k tomu učení dokopat.
• Ze začátku jsem to brala jako prázdniny, ale potom bylo dobře, že jsme dostávali úkoly přes učebnu, protože mě to nebavilo být tak dlouho bez učení.
• Prožíval jsem to docela v pohodě. Pro mne byl asi nejhorší ten začátek, kdy se nemohlo sportovat, ale jinak docela v klidu.
• Podle všech dat jsem věděl, že se to stane. Netušil jsem, že už 10. 3., ale je dobré, že vláda zakročila takhle rychle a brzo. Kdyby zavřeli školy o 2 týdny déle, bylo by o několik nakažených více, než je teď.
• Ze začátku jsem strašně chtěla zpátky do školy a aby se všechno vrátilo do normálu. Když ale uvolnili už většinu zákazů, tak už jsem si docela zvykla a do školy už se mi nějak nechce.
• Já hraju počítačové hry, takže jsem zvyklý na celodenní sezení u počítače, ale stejně mě mrzí to, že jsme deváťáci a nemáme moc možností se řádně a důstojně rozloučit a vidět se taky s lidmi mimo naši třídu.

2. Měl/a jsi nebo máš strach či obavy? O koho, o co nebo z čeho?
• Měla jsem strach, aby to babička s dědou koronavirus nechytli. Oni pořád někam jezdili.
• Ze začátku všichni všechno hrotili, vykupovali mouku a těstoviny. Na internetu všichni šíleli, tak nás to nutilo se bát, ale přitom to nebylo tak strašné.
• Ani ne, já to beru tak, že to je taková lepší chřipka.
• Mám takový špatný pocit, že se už nevrátíme do normálního života jako dříve. A hrozně mě to trápí. Taky jsem měla strach, že nebudou letní tábory, protože jsem se tam dostala opravdu náhodou a celý rok jsem se na něj těšila.
• Mám strach, že někdo z naší rodiny to chytne a umře.
• Bojím se, že přijde další vlna korony a budeme muset být třeba až do konce roku doma.

3. Přinesla ti doba koronavirová něco dobrého, užitečného nebo naučil/a ses něco nového?
• Naučila jsem se více dobrého než zlého, např. každé ráno si dávám zdravou snídani.
• Zlepšila jsem se ve vaření a pečení. Úklid mi stále nejde, ale hlavně jsem se naučila, že je důležité držet při sobě za jakékoliv situace.
• Tak určitě si budu více vážit všeho, co mám. Naučila jsem se např. každý den snídat, mám konečně čas si vyklidit všechny skříňky a šuplíky v pokoji a taky jsme vymalovali obývák.
• Naučila jsem se jezdit na pennyboardu a máme lepší vztah se sestrou.
• Naučila jsem se spolupracovat se svým počítačem, který občas spolupráci odmítal.
• Naučila jsem se hlavně žít sama se sebou. Hodně dobré bylo i to, že jsem každý den s bratrancem a díky tomu máme mnohem lepší vztah než předtím. Hodně jsme teď celkově s rodinu, opékáme buřty, chodíme na procházky a tak.

4. Co ti naopak doba koronavirová nenávratně vzala, o co jsi přišel/přišla?
• Měla jsem jet do Švýcarska a tam jsem se hrozně moc těšila.
• Super zážitky na hasičských soutěžích. Nebo oslavy babičky a mých narozenin.
• Pár přátelství… jak jsme se nemohli moc scházet, tak jsem si uvědomila, že hodně lidí si hraje na velké kamarády, a přitom to tak není.
• Dobrý vztah s rodiči, už si dost lezeme na nervy.
• Štve mě, že se nepořádají kvůli koroně festivaly a tyhle akce.
• Nemohli jsme chodit do školy a „normálně žít”, měli jsme furt nějaké omezení.

5. Jak hodnotíš online výuku v době koronaviru, co se ti na ní líbilo, co nelíbilo a proč?
• Líbí se mi, že ten úkol nemusíme odevzdat hned (např. můžeme ho odevzdat třeba v 15:00).
• Na online výuce jsem moc neměla ráda videohovory, protože nerada mluvím před kamerou.
• Nelíbilo se mi, že těch úkolů bylo jakoby víc, protože jsem u toho strávila 3 hodiny. A líbilo se mi vstávání později, protože jsem po ránu ve škole byla nevyspalá.
• Online výuka je dobře vymyšlená, ale chybí mi to konzultování s učitelem a kamarády.
• Za mě určitě super. Učitelé se velmi snaží, a kdybychom něco potřebovali nebo si s něčím nevěděli rady, tak se jim můžeme ozvat a jsem za to vděčná. I za ty učitele, co na naší škole máme.
• Hodnotím ji 10/10, mě se to líbilo, bavilo mě to. Mohla jsem si jet vlastním tempem. I hodně učiva, co jste nám jako učitelé posílali, jsem pochopila rychleji než ve škole. Líbily se mi hodně videokonference.

6. Co by si škola měla ponechat z online výuky i v době, kdy budete zase chodit do školy?
• Když někdo potřebuje pomoci, tak by se mohly nechat ty videokonference.
• Google učebnu! Můžou se v ní např. dělat domácí úkoly.
• Kdyby někdo byl dlouhodobě nemocný, tak by se to hodilo, aby se úkoly nedoháněly později.
• Upřímně moc nevím.. Ve škole mi to vyhovuje víc než takhle online, takže za mě asi nic…
• Hodnocení, protože teď mám většinou samé jedničky.
• Že jsou učitelé takový hodnější a úplně jiný než ve škole. Dobrou náladu!